To jest początek artykułu.
QAnon - współczesna forma gnostycyzmu?

W ostatnich latach społeczność internetowa została zalana teoriami spiskowymi określanymi wspólnym mianem "QAnon". Ed Stetzer, profesor teologii na protestanckiej uczelni Wheaton College i dyrektor Centrum Badań nad Religią im. Billego Grahama, uważa, że te pseudoreligijne przekonania są współczesną formą herezji gnostycyzmu.
Gnostycyzm, starożytna herezja chrześcijańska, opierał się na przekonaniu o istnieniu dwóch rzeczywistości - materialnej, stworzonej przez złego demiurga, oraz duchowej, dostępnej tylko dla wybranych. Podobnie "QAnon" przedstawia świat jako arenę walki między dobrem a złem, gdzie elity rządzące i media są częścią globalnego spisku.
Stetzer zauważa, że "QAnon" dzieli ludzi na "oświeconych" i "ślepych", podobnie jak gnostycyzm dzielił wiernych na "gnostyków" i "profanów". Oświeceni, według zwolenników teorii, mają dostęp do tajemnej wiedzy, która pozwala im zrozumieć prawdziwą naturę rzeczywistości.
Profesor podkreśla, że "QAnon" wykorzystuje podobne mechanizmy psychologiczne i społeczne, co gnostycyzm. Oferuje prostą odpowiedź na skomplikowane problemy, tworzy poczucie przynależności do grupy "wtajemniczonych" i buduje poczucie wyższości moralnej nad "niewtajemniczonymi".
Stetzer ostrzega, że "QAnon" może mieć poważne konsekwencje społeczne i polityczne. Teorie spiskowe mogą prowadzić do radykalizacji poglądów, podziałów społecznych i nawet przemocy. Wskazuje na potrzebę krytycznego myślenia i edukacji, aby przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się takich pseudoreligijnych ideologii.
Warto zauważyć, że "QAnon" nie jest jedynym przykładem współczesnego gnostycyzmu. Podobne tendencje można zaobserwować w ruchach antyszczepionkowych, teoriach spiskowych dotyczących 5G czy w niektórych odłamach nowych ruchów religijnych.
Podsumowując, Ed Stetzer przedstawia przekonującą tezę, że "QAnon" jest współczesną formą gnostycyzmu, wykorzystującą starożytne mechanizmy psychologiczne i społeczne do tworzenia pseudoreligijnych narracji spiskowych. Jego analiza stanowi ważne ostrzeżenie przed potencjalnymi zagrożeniami, jakie niosą ze sobą takie ideologie w dzisiejszym świecie.
Na podstawie: Źródła
To jest koniec artykułu.