To jest początek artykułu.
Dariusz Piórkowski SJ: sposób sprawowania władzy w Kościele musi się zmienić

W obliczu skandali i nadużyć w Kościele katolickim, jezuita Dariusz Piórkowski SJ podkreśla konieczność zmiany sposobu sprawowania władzy w tej instytucji. W swoim komentarzu na Facebooku odniósł się do sprawy amerykańskiego biskupa oskarżonego o molestowanie seksualne i defraudacje finansowe.
Piórkowski zwrócił uwagę na to, że w otoczeniu hierarchów kościelnych są ludzie, którzy widzą i słyszą nadużycia, ale milczą, aby nie narazić się na konsekwencje. Jego zdaniem, taka postawa jest nie do zaakceptowania i wymaga radykalnej zmiany w sposobie sprawowania władzy w Kościele.
Jezuita podkreślił, że Kościół musi być instytucją przejrzystą, odpowiedzialną i sprawiedliwą. Wymaga to nie tylko zmiany procedur i mechanizmów kontroli, ale również głębokiej przemiany mentalności i kultury wśród duchownych i świeckich.
Piórkowski zaznaczył, że Kościół nie może być zamkniętym środowiskiem, w którym nadużycia są tuszowane i ignorowane. Konieczne jest wprowadzenie mechanizmów, które pozwolą na skuteczne rozliczanie się z przestępstwami i nadużyciami, a także na ochronę ofiar.
Jezuita wezwał do odwagi i uczciwości wśród duchownych i świeckich, którzy mają świadomość nadużyć w Kościele. Jego zdaniem, tylko otwarta i szczera dyskusja może doprowadzić do rzeczywistych zmian i odnowy w tej instytucji.
Komentarz Dariusza Piórkowskiego SJ jest wezwaniem do refleksji nad sposobem sprawowania władzy w Kościele i potrzebą głębokiej przemiany, która pozwoli na odzyskanie zaufania wiernych i skuteczne rozliczenie się z przeszłością.
W obliczu wyzwań, z jakimi mierzy się współczesny Kościół, konieczne jest wprowadzenie przejrzystych i sprawiedliwych mechanizmów kontroli oraz ochrony ofiar nadużyć. Tylko w ten sposób można zbudować zaufanie i wiarygodność tej instytucji w oczach wiernych.
Dariusz Piórkowski SJ, poprzez swoje przesłanie, przypomina o potrzebie odwagi, uczciwości i odpowiedzialności w Kościele. Jego wezwanie do zmiany sposobu sprawowania władzy jest również wezwaniem do głębszej refleksji nad rolą i misją tej instytucji w dzisiejszym świecie.
Na podstawie: Źródła
To jest koniec artykułu.