zbg speed
||| Strona Główna Informacje z dzisiaj Redakcja
Pożegnanie Arcybiskupa Bolesława Pylaka: Życie Poświęcone Bogu i Ludziom


ChrzescijanskaEU - Chrześcijańskie Informacje każdego dnia

To jest początek artykułu.

Pożegnanie Arcybiskupa Bolesława Pylaka: Życie Poświęcone Bogu i Ludziom


W poniedziałek, 20 marca 2023 roku, zmarł abp Bolesław Pylak, emerytowany metropolita lubelski. Jego pogrzeb odbył się w archikatedrze lubelskiej, gdzie spoczął w krypcie świątyni. Arcybiskup Pylak, który przez 22 lata kierował diecezją lubelską, pozostawił po sobie trwały ślad w sercach wiernych i w historii Kościoła w Polsce.

Abp Bolesław Pylak urodził się w 1921 roku w Łopienniku Górnym. Jego życie kapłańskie i biskupie było związane z Lublinem, gdzie w 1966 roku został biskupem pomocniczym, a w 1975 roku objął urząd biskupa lubelskiego. Jego posługa przypadła na trudne czasy komunizmu, ale dzięki swojej odwadze i determinacji zdołał odbudować struktury duszpasterskie i wzmocnić wiarę wiernych.

Metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, w swojej homilii podczas mszy św. pogrzebowej, podkreślił, że abp Pylak "trafnie odczytał znaki czasu" i "odbudowywał struktury duszpasterskie po XX-wiecznych totalitaryzmach". Jego zaangażowanie w duszpasterstwo, budowę kościołów i wspieranie wiernych w trudnych czasach było wyrazem głębokiej wiary i miłości do ludzi.

Abp Bolesław Pylak był również inicjatorem wielu ważnych wydarzeń w życiu Kościoła lubelskiego, takich jak koronacja obrazu Matki Bożej Płaczącej w Lublinie czy organizacja pielgrzymek papieskich do Lublina. Jego działalność na rzecz dialogu ekumenicznego i międzyreligijnego przyczyniła się do budowania jedności i pokoju w społeczeństwie.

Pogrzeb abp. Bolesława Pylaka zgromadził licznych duchownych, wiernych i przedstawicieli władz państwowych. Jego życie i posługa były wyrazem głębokiej wiary, oddania Bogu i ludziom. Spoczywając w krypcie archikatedry lubelskiej, abp Pylak pozostaje symbolem niezłomności i nadziei dla przyszłych pokoleń wiernych.

Śmierć abp. Bolesława Pylaka to koniec jednego rozdziału w historii Kościoła lubelskiego, ale także początek nowego. Jego dziedzictwo duchowe i materialne będzie trwało w sercach wiernych i w budowlach, które powstały dzięki jego staraniom. Pamięć o nim będzie inspiracją dla kolejnych pokoleń kapłanów i wiernych, którzy pragną służyć Bogu i ludziom w duchu miłości i poświęcenia.


Na podstawie: Źródła

To jest koniec artykułu.

16+
Lat Istnienia*
212+
Zaufane Strony
70,000+
Skanowanych stron miesięcznie
500,000+
Artykułów w Bazie
Najnowsze Wspiy:

ChrześcijańskaEU

Codzienny przegląd Chrześcijańskich informacji